Amon: Jelents isten, teremt. A leveg s a llek istene.
Isis: Az let s a szerelem istennje, frje Osirisz, fia Hrusz. volt az egyiptomi anyaistenn, akit mindenhol egyformn imdtak. Nutnak az gistennek s Gebnek a fldistennnek a lnya. Isis azltal vlik istennv, hogy kidertette R kimondhatatlan nevt. sszegyjttte R nylt, amit sszekevert a flddel s kgyt teremt, amit R tjban hagy Isis rveszi Rt, akit megmrgezett a kgy, hogy mondja meg neki isteni nevt, mivel annak ereje egszsget s hatalmat ad annak, aki kimondja. Testvrvel s egyben frjvel Ozirisszal termkenysget hoznak a fldre. Miutn Szth meglte s feldarabolta Oziriszt, Isis akkora knnyeket hullatott, hogy azta is attl rad ki a Nlus. Fradsgot nem kmlve prblja sszegyjteni frje halott darabkit, s prblt bele letet lehelni. A mr halott istentl szletik meg Isis bosszll fia Horusz.
Hrusz: Isis s Osirisz gyermeke. Mennyei isten, az igazsg istene. Ksbb a frak vdelmezje lett. Szt testvre, majd unokacsse.
Geb: az anyasg vdszentje, s a termkenysg. Az egyiptomi frak eldjnek tartotta magt. fld isten is. Az gyermeke Isis, Osirisz, Szth s Nephthsz.
Sechmet: A pokol rzje. A rend s a fny istennje. mindenkit egyformn bntet.
Toth: Madrfej isten. rk, mgusok, boszorknyok s az orvosok vdszentje. volt az istenek rnoka is. Ezen kvl a hold s a blcsessg istene is. adta az embereknek a hieroglifikus rs mvszett. Jindulat s lelkiismeretesen igazsgos isten, akinek az a dolga, hogy a tlvilgba lpknek a nevt feljegyezze, s brskodik a kt igazsg csarnokban, ahol eldnti, ki rdemes arra, hogy bejusson Osirisz birodalmba. R helyettese, ezenkvl a mvszet, az rs, szmols megteremtje s vdje, aki az vek mlst egy botra jegyzi fel, teht a naptr is az hatskrbe tartozik. Flelmetes varzsl volt, ismerte az sszes rolvasst, meggygytotta tbbek kztt Horuszt is.
Seth (Sutech): Hbor, a rossz, harag, a fltkenysg, de a szabadsg s az llatok istene is. A sivatag istene is.
Osirisz: Az alvilg, a hall, a feltmads, megvlts s a gabona istene. Testvre s frje Isisnek. Osirisz kivk uralkod, tantja meg az embereket a fldmvelsre s mindenfle ms hasznos dolgokra is. Igazsgos trvnyekkel kormnyozza az orszgot s jlltet teremt. Miutn Szt megli az Alvilg uralkodja lesz.
Mut: Amon felesge. Bntalmazottak vdszentje. Az g istennje is. a nap ni oldala s a Nap Szeme. A nap anyjaknt is szoktk emlegetni.
Anubisz: Kutyafej isten. Segt a holtaknak tkelni a holtak folyjn. a halott lelkek, a balzsamozs s a srok rizje.
Hathor: A szerelmesek istennje. Sokat segt a nknek. t vagy tehnknt vagy nalakban tehnszarvakkal, kzte a napkoronggal brzoljk. mg a gyermekszls s a hzassg istennje is.
Bastet: Macskafej istenn, R napisten lnya, s kirlyi vdelmez. Eredetileg a nap termkenyt erejt megszemlyest oroszln test istennvolt. Ksbb a szerelem, letrm s a tnc megtestestjeknt tiszteltk, s ni testtel s macska fejjel brzoltk, kezben szisztrummal s kosrral
Besz: Hzi isten, akit ltalban szakllas, farkas, hossz kar trpeknt szoktak brzolni. A termkenysg, a gyermekszls s a csaldi harmnia istene.
Hapi: A Nlus istene. Kvr, jl tpllt istenknt brzoljk, aki gabonaszemeket s bsgszarut tart a kezben. Neveztk mg pisznak is. Szent llata a bika.
Khepra: A hajnal istene, R napisten egyik arca.
Maat: Az igazsg istennje, R napisten lnya. szemlyesti meg a R ltal a vilg teremtsekor ltrehozott harmonikus rendet. Mindig madrtollal brzoljk, amelyet a mrleg egyik serpenyjbe tesz, amikor a halottak lelkt mrlegelik az alvilgban Ozirisz tlete eltt.
Meret-Szeger: Kobraistenn, a Kirlyok Vlgynek rnje, a frak srjnak re. Nevnek jelentse ,,aki a hallgatst szereti’’. Az ottani l kzmvesek veszedelmes istennnek tartottk, aki vaksggal, betegsggel sjtja azt, aki hamisan eskszik, vagy hasonl bnt kvet el.
Min: A termkenysg s a bsg istene. Magas tollakkal kestett fejdsszel, kezben ostorral brzoljk. A keleti sivatag uraknt a vadszok s az utazk vdistene.
Neith: Teremtistenn, de Szaisz vdjeknt harci jellege is megmutatkozik. Jelvnye ennek megfelelen a pajzs, a nyl s az j. A legenda szerint Neith Esmnl emelkedik ki az svzbl, hogy megteremtse a vilgegyetemet. Halak viszik az rad Nluson egszen Sza-el-Hagar trsgig, ahol megalaptja Szaiszt. A piramisok korban Neithet tekintettk a krokodilisten, Szobek anyjnak.
Nekhbet: A frak vdje. Kesely alakjban, gyakran kiterjesztett szrnyakkal brzoltk, karmaiban az rkkvalsg szimblumaival. Mg fehr tehn alakjban is szoktk brzolni. lltlag azrt vette fel magra ezt az alakot, hogy dajklhassa a fra gyermekeit.
Nun: A vz istene. t az svizek, amelyeket egy derkig vzben ll, felemelt kezvel, pedig a nap hajjt tmaszt frfialak kpben brzoljk. Nyolc elemi vz istensg van az egyiptomi mitolgiban, amely kzl a kt pr, Nun s Naunet, valamint Amun s Amaunet a legfontosabb…
Nut: Az g istene, sajt fivrtl szrmaznak Gb fld istentl szrmaznak a gyermekei. A vz si istentl, Nuntl szletik Shu s Tefnut, a leveg s a nedvessg, s az egyeslskbl lesz Gb s Nut. Nutot meztelen risknt brzoljk, akit Shu, a leveg tmaszt meg, s akinek teste tvel Gb, azaz a Fld felett, ekkpp a hta a mennyeket tmasztja meg.
Onurisz: A harc istene. Nevnek jelentse: ,,aki visszahozza az eltvozottat’’. Harcosknt s vadszknt, kezben lndzsval, tollkoronval a fejn brzoljk. a vronts istene is.
Ptah: A teremts, de egyttal a mestersgek istene is. Mindig emberi alakban brzoltk, mmiaszeren bebugyollva, kopaszon s szk sapkval a fejn. Szent llata a bika. Ptah ktnem istensgnek alkotja meg magt az skoszbl, Nunbl. Ezutn elkezd gondolkozni, s letre beszli a ltezst.
R: A nap s a teremts s a teremts istene. A mtosz szerint sajt magt teremti meg egy, az scenbl, kiemelked dombocskbl. Rt ltalban slyom kpben brzoljk, amint a napot fejn viszi, de ugyanakkor az alvilg istennek is tartjk. R aki nmagbl keletkezett, kirlyknt uralkodott az istenek s az emberek felett. Az emberek terveket kezdtek szni ellene. R ugyanis megregedett csontjai ezst, hsa aranny, haja lapiszlazuv lett. Tudomst szerzett az ellene irnyul tervekrl s ksrethez fordult: „Hvjtok Szememet s Su, Tefnut, Geb s Nut isteneket, tovbb mindenkit, aki velem volt, amikor az svzben voltam, s magt Nun, az svizet is. Jjjenek a palotba, s adjk el tancsaikat. Vgl is az svzbe fogok visszatrni, oda, ahol keletkeztem.” Hvtk az isteneket, s k ott gylekeztek. Szlt R: Beszdem van hozzd, Nun te istenek alkotja. si isten, akiben keletkeztem, s ti istenei az el idknek. „Nzztek: az emberek, akik Szemembl keletkeztek terveket, sznek ellenem. s nem akarom elpuszttani ket, mg valamennyiteket nem hallgattam meg.” Ekkor Nun gy szlt: „ fiam R isten, te, aki nagyobb vagy, mint teremtd, tiszteletremltbb azoknl, akiket alkottl, foglald el helyed a trnuson. Nagy lesz a flelem, ha Szemed azok ellen fordul, akik felkeltek ellened.” R ezt felelte: „Nzztek: azok a pusztba menekltek, aggodalmas lett szvk- beszlhetnk velk.” Az istenek erre gy szltak: „Bocssd el Szemed, hogy lesjtson azokra, akik gonoszul elfordultak tled, szlljon al Hathor istennknt.” s az istenn, miutn az embereket puszttotta, visszatrt. Ekkor gy szlt felsge: „Lgy dvzlve bkben, Hathor, te, aki Szememknt mkdtl a Mindenhat rdekben, te akihez kvnsgommal fordultam.” Az istenn gy felelt: „letedre mondom, hatalmamba kertettem az embereket s rm volt ez szvemnek.” R gy vlaszolt: „Nos, mint kirly hatalmam lesz flttk, miutn megkisebbedett szmuk.” Ezutn gy beszlt: „Hvjtok gyors kldnceimet, akik mint az rnyk tnnek el.” Majd R gy szlt hozzjuk: „ Siessetek Elaphantinba, s hozzatok nagy mennyisgben okker fldet.” A fldet sztgyratta a hliopoliszi papokkal. Szolgank pedig rpt rltek a srksztshez. A vrs festket elkevertk a srrel, s kintttk oda, ahol Hathor alszllt s elpuszttja az emberisget. Jtt Hathor s elrasztva tallta fldeket. Megrlt ennek s ivott, s ez jlesett szvnek. Megrszegedve trt vissza s nem ismerte meg az embereket. gy meneklt meg az emberisg.
Renenutet: Kgyistenn, a frak csaldjnak vdelmezje. Ni testtel s kobra fejjel brzoljk. Bvs tekintetvel a fra minden ellensgt legyzi. Ugyanakkor gondoskodik a fld termkenysgrl, s a b rpatermsrl.
Szerapisz: Ksei egyiptomi isten, akit elssorban a betegek gygytjnak tartottak.
Szobek: Krokodil isten, az ellensgre kmletlenl lecsap kirlyi hatalom jelkpe.
Szokar: Slyom isten, az alvilg bejratnak rzje.
Taurt: Vzilknt brzolt istenn, aki rmiszt klseje ellenre a panteon egyik legjsgosabb s legvidmabb istennje. A szl nk vdelmezjeknt feladata, hogy a szlsnl minden veszlyt elhritson.
Tefnut: A csapadk istennje. tum lnya s Su testvre s hitvese, a nap szeme.
Upaut: Saklisten. Nevnek jelentse tmegnyit. Upaut vezeti t az elhunyt lelkt az alvilgi folyn.
B: ez az ember szellemi rsze, mely a hall utn a testtl fggetlenl mkdik s nllan kpes hatrozni. Emberfej madrknt szoktk brzolni.
Dedun: ember, ritkbban oroszln kpben brzolt istensg, Nbia vdje.
Duamutef: Hrusz s Izisz fia, rzi azt a kanoposzt, amelyben a gyomor van.
Hathor-istennk: ht, mskor kilenc fiatal n, aki mr szletsekor meghatrozzk az ember sorst.
Heket- Ms nven Hikit. Bka alak istenn, aki R szjbl jtt el. Minden reggel jelen van a nap szletsnl, s ezrt segti a szlst.
Hentamentiu- a holtak s a temetk egyik istene.
Heper- nevnek ms vltozatai: Cheper, Chepri, Kheper, Khepri. A felkel nap istensge, neve azonos a szent szkarabeusszal, egyben azt jelenti: aki lesz valamiv’’. alkotta meg Sut s Tefnutot. Mindennap jj szletik, amikor R brkja- jjeli utazsa vgn- a kgy torkbl a szabadba jut, tvltozik szkarabeussz, s mint ilyen, azonos a felkel nappal, vagyis Heperrel.
Herisef- grgsen Harzafsz vagy Arszaphsz. Kos fej istensg, Hrakleopolisz vdnke.
Heka- Hnum s Menehit fia, a varzslat istene, nevnek ms olvasata: Hal. Slyomfejjel brzoljk.
Hnum- nevnek ms vltozata: Chnum vagy Khnum, de elfordulhat Khnubisz nven is. Menehit s Nebut frje, Heka apja. A Nlus forrsnak rzjeknt tiszteltk, egyben teremt isten, aki korongjn a vilgot formlja, mint fazekas az ednyeket. alkotta meg agyagbl az els embert, s minden jszltt az mve, minden ember neki ksznheti az arnyos testalkatot. Hnum-R nven is tiszteltk.
Honsz- mon s Mut gyermeke, nevnek ms formi: Honszu, Khunszu vagy Khonsz, a nv jelentse: ,,aki thalad az gen’’. Holdisten, egyszer slyomfejjel, mskor gyerekarccal vagy mmiaknt brzoltk; az ifjsg s a gygyts isteneknt tiszteltk, j tancsokat ad, eltvoltja a gonosz szellemeket.
Huh: a vilg keletkezsekor uralkod nyolc isten egyike, a vgtelen tr; ni prja Hauhet.
K: a sz letert jelent, az ember halhatatlan rszt, de jelenthet fenntart, alkotert, st tpllkot is. Minden embernek van kja, a kirlynak tbb az isteneknek mg tbb. A srokban elhelyezett halottszobrokat ,,k-szobroknak’’ nevezik.
Kdes: termkenysg- istenn, nevnek jelentse: ,,szent’’. Knanbl jutott el az egyiptomiakhoz, ahol meztelenl, oroszlnon llva brzoltk, jobbjban virggal, baljban kgyval. Ms neve Kdes vagy Quades.
Kebehzenuf: Horusz s Izisz fia. Anbisz megbzsbl testvreivel halottas ruht ksztettek Ozirisznak, akit egytt megsirattak, s kinyitottk a szjt, hogy a msvilgon tpllkhoz jusson. Slyom fej istensg, aki rzi a belsrszeket tartalmaz kanoposz ednyek egyikt.
Kem-atef: Ir-ta apja, kgyisten.
Kuk: a vilg keletkezsekor uralkod nyolc isten egyike, az ssttsg; ni prja Kauket.
Mehit: Onurisz felesge; oroszln test istenn.
Menehit: Hnum felesge, Heka anyja.
Mnevisz: Szent bika, R megtesteslse.
Mont: ember alak isten, slyom- vagy bikafejjel, fejn ketts tollkoronval; harcban hozza a gyzelmet; vdi a kirlyi hzat. Szent llata a Buhisz nev fehr bika. Nevnek vltozatai: Mentu, Montu, Month.
Neftisz: Geb s Nut lnya, Izisz nvre, Szt felesge, Anubisz anyja. Neve volta kppen Nebet het. a holtak istennje, aki vdi az alvilgba rkez lelkeket. Fia Anubisz nem Szettl szletett, aki medd volt, hanem Ozirisztl: Neftisz fiat akarta tle, ezrt megrszegtette, s szerelembe elegyedett vele. Mikor Szt feldarabolta s sztszrta Ozirisz testt, Neftisz segtett zisznek a testrszek keressben; Ozirisz msodik hallakor rszt vett a teste bebalzsamozsnl. Ksbb Neftisz meggyllte Sztet s Anubisszal egytt Horusz prtjra llt.
Nehebkau: kgyfej, frfiknt brzolt isten. R h trsa a napbrkn.
Neheh: az rkkvalsgot megszemlyest istensg, fldn l emberknt brzoltk, fejn ndszllal.
Nofertum: Ptah s Szechmet gyermeke, nevnek jelentse: ,,az ifj tum’’. Ifjknt brzoljk, fejn ltuszvirgot visel; az ifjsg, a j illat istene.
Pakhet: oroszln arc istenn, a keleti sivatagok rnje, aki pusztt viharokat kld a fldre.
Renet: ni alakknt, fejn hossz plmaggal brzolt istensg, a megjuls, az ifjsg s az v prtfogja.
Su: a leveg istene, az eget s a fldet elvlaszt r, aki tum kpsbl keletkezett. Su s testvre, Tefnut szerelmbl szletett Geb s Nut; Tefnuttal oroszlnknt jelennek meg a vilgban. Amikor R belefradt a fldi uralomba Su vetette t a helyt. Jsgosan uralkodott, de Apofisz fiai sszeeskdtek ellene, s mindent puszttani kezdtek. megerstette a vrosokat s sztvertk Apofisz seregt. Ksbb mr megbetegedvn fia Geb htozott hatalmra, s sajt anyjt Tefnutot, pedig szerelmvel ostromolta. Mg az istenek elksrtk Rt az gi utazsra, Geb szerelemre knyszertette Tefnutot, s v lett a hatalom; Su az gbe meneklt.
Szatisz: egy a nlusi vzessek szigetein lakoz istenn. Hnummal s Anukisszal egytt tiszteltk fels-Egyiptomban, ahol gazella szarvakkal brzoltk.
Szopdu: als-egyiptomi istensg, a sivatagi utak vdelmezje. Slyom fejjel brzoljk.
Szopedet: a Sirius csillag istennje, indtja meg a Nlus radst.
Uadzsit: Als-Egyiptom vdistennje., hts lbn ll ichneumonknt brzoljk, fejn napkoronggal.
Zest: Thot segtje, nevnek jelentse: ,,aki r’’. A knyvtrak, a tudomny rnje, jegyzi f |